Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
problemet med skatteverkets kampanjer för att betala skatt är att det finns ingen människa med sinnet i behåll som vill betala mer skatt själv.
Lär i stället ut hur man ska planera för att bygga företag, och bli rik på kuppen. Det är mer positivt än skattmasen evigt tråkiga budskap som alla tröttnat på.
Jag minns hur man trummade in argument för att man skulle bli en bra och lydig arbetare i skolan, som alltid komemr i tid. USCH!!!! Lär ut hur man blir entreprenör och tar egna iniativ och att det är bra tt ta egna iniativ, och att det är helt ok att gör aegna misstag och misslyckas med sitt företagande. Det är bara att ta nya tag och försöka igen och ogen och igen tills man lyckas.
Ingen ska behöva skämmas för att man misslyckats för att man testade en företagsidé. De flesta som lyckas med sitt företagande har gjort många misstag innan dess.
Uppmuntra folk att prova sina idéer och muntra upp de som försöker om och om igen....
|