Medlem
|
|
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 88
|
|
Medlem
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 88
|
Fraktfritt i all ära men det kostar marginaler..
För oss sjunker ordersnittet rätt drastiskt vid dessa kampanjer-visst vi ökar antalet order men det kostar tid att hantera en större mängd order och det kostar frakt.
"Folk" "okynnesbeställer" gärna med fri frakt istället för att kankse kika ett par gånger och beställa lite mera åt gången o ta frakten.
I vårt fall går vi vanligen efter vikt på ordern så en liten, lätt vara kostar ex 11:- och en större lite mera efter vikt.
Sen har vi alltid fri frakt över ett visst belopp.
Våra produkter skulle det bli knasig prissättning på om vi tex skulle lägga på fraktkostnaden på våra populära 5-pack bodys-som då skulle kosta 144 ist 99:-..Inget dragplåster direkt så enhetsfrakt blir knasigt iaf hos oss.
För att köra ex enhetsfrakt 49:- kommer du istället tappa de som just denna månad kanske bara behöver ett par långkalsonger och nästa månad vill beställa mera..
Det blir dyra långisar då:-)
|