Citat:
Originally posted by Creme_de_Cassis@Nov 21 2008, 19:53
Det underliga är ju att både .com-adressen (faktiskt mest den!) och bredband-adressen båda två indexerats i tio år! Det måste således ha med förflyttningen till Godaddy att göra eller att Google ändrat något i sitt sätt att indexera. Förmodligen har det med Godaddy att göra. Jag har skrivit till deras support men de svarar med autogenererat svar.
Det är sant som du, Emilv säger, att det är inställt på 301. Det går att ändra till 302 - ska jag göra det?
Finns det någon annan ändring jag kan göra?
Annars är det väl bara att beklaga bytet till Godaddy...
|
Har du 301 från domän.com till hem.bredband.net/domän så är det den sistnämnda som ska indexeras av Google. Det är precis det du säger åt sökmotorerna att göra med en 301.
För Google så betyder en 301 ungefär det här:
"Hej Googlebot. Jag har flyttat den här webbsidan till en ny domän. Jag skulle därför vilja att du inte indexerar den här domänen, utan att du tar den andra som jag pekar till. Jag vill även att du flyttar över länkkraft och PR från den här domänen till den nya. Tack på förhand!"
Det konstiga är inte att Google inte indexerar namnetpåsidan.com. Det konstiga är att Google har gjort det tidigare. Men inte heller det är så konstigt, eftersom Google är långt ifrån någon perfekt sökmotor. Det är olika crawlers som spindlar olika delar av en webbsida. Och har du få inlänkar så kan det ta lång tid innan den crawlern som läser av redirects kommer på besök.
Om du inte gör en 301 och båda sidorna har samma innehåll, så kommer Google att exkludera en av dem ur sitt index så snart sökmotor upptäcker detta. Det innebär att du går miste om en del länkkraft om båda domänerna har inlänkar. Alltså är 301 den bästa lösningen.
Goodady har ingenting med din webbsidas ranking i Google att göra. Det enda du kan göra för att få namnetpåsidan.com indexerad igen är att vända på din 301. Dvs låta hem.bredband.net/namnetpåsidan peka mot namnetpåsdan.com.