 |
Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Apr 2008
Inlägg: 1 047
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Apr 2008
Inlägg: 1 047
|
Jag har försökt göra samma sak med routrar (med stöd för WDS) och accesspunkter från Asus, Apple, Philips och (en till) och inte lyckats, så jag gissar att du förutom router/accesspunkt behöver en extra antenn, på dom ställen där det går att komma åt nätverket med ett internt såväl som ett USB anslutet nätverkskort så har dessa routrar/accesspunkter misslyckats, lösningen för mig har blivit en lång sladd till ett USB "kort" (en nödlösning som fungerar tillsvidare)
Trådlösa nätverkort är intressanta tycker jag, där hastighet och kvalité på anslutning hänger väldigt mycket på drivrutiner och OS..
edit: när det gäller just WDS så underlättar det ofta med samma fabrikat på router och den accesspunkt som ska "kasta" signalen vidare, men mitt råd blir helt enkelt en "billig" router/accesspunkt och en extra antenn, kanske en utomhusantenn (oftast så är det ju den vägen signalen har enklast att ta, om man inte bor väldigt konstigt till i förhållande till den ursprungliga routern)
|