Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
|
Ok,
Om du är konsument så är det enklare, jämfört med om du är företagare.
Oavsett vilket så har du ju köpt en webbhotellstjänst av loopia. Det är ungefär samma sak som loopia skulle ha en knapp som säger "Aktivera säker HTTP anslutning" på deras webbhotell, och det i så fall flyttar över all trafik från 80 till 443 eller annan port.
Du har ju ändå köpt en webbhotellstjänst och det vore ju lämpligt att dom informerar dig om att typ inte en käft kommer hitta till din hemsida om dom inte skriver in https:// istället för http:// till din domän.
DNSSEC är ju i så fall samma sak, och jag tycker att Loopia har ett informationsansvar. Det spelar ingen roll om du varit klantig och kryssat i en sådan knapp tycker jag.
Du skulle kunna driva detta vidare om du känner för det, vore otroligt intressant att få rättsläget förklarat för sig.
|