Visa ett inlägg
Oläst 2008-11-16, 22:22 #7
Internet Swedens avatar
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Internet Swedens avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Det är klart att en stor del av ansvaret ligger hos Loopia som är .SE´s förtrupp (den enda?) i sin kamp för DNSSEC.

.SE går på ÅF som ska marknadsföra mot slutkunder alltmedan infrastrukturen i Sverige inte klarar DNSSEC ännu - det är ju som att sälja ett mobilabbonemang som bara har täckning på Stureplan..

Loopia har INTE gjort någon större ansträngning att förklara vad DNSSEC innebär eller snarare vilka brister och risker det innebär för en domäninnehavare att aktivera DNSSEC utan bara tagit betalt.

Naturligtvis skulle Loopia gjort en korrekt felsökning och meddelat specialdelivery redan första samtalet om orsaken.
(Såvida supporten på Loopia själv är medvetna om bristen i DNSSEC). Svårt att avkräva ersättning eller liknande men att Loopia gör ett klent intryck ska ju inte förnekas.

Som "inte fullt så tekniskt insatt" slutkund kan ju Loopias kampanj se fördelaktig ut - men den säger ju ingenting om DNSSEC´s begränsningar..

Sen har också .SE ett ansvar i att FÖRST se till att infrastrukturen (och marknaden) kan hantera DNSSEC INNAN man riktar sig mot slutkunder.
Men det är en större fråga..
Internet Sweden är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat