 |
Flitig postare
|
|
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 445
|
|
Flitig postare
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 445
|
Jag vänder mig till er på WN då de flesta här är både slutkunder och kunniga i SEO och tillhörande inköpsprocesser.
FinnMera har ju suttit med i många olika grupper vars syfte skall vara att skapa ett koncept som skall ge slutkunderna till SEO/SEM företag ett mervärde så att de exempelvis skall kunna känna sig tryggare och säkrare.
Men känslan är att vi inte når hela vägen fram till samsyn i dessa grupper vad som vore bra för slutkunderna på marknaden.
I Swedma så har vi enats alla i gruppen om just Transparens i Sponsradelänkar till slutkund så här är det fine.
Men inom SEO så är det arbete kvar att göra.
Ni kanske har noterat att alla/de flesta som ringer upp er och erbjuder SEO kallar oftast tjänsten för optimering, sökmotoroptimering, men att det kan skilja rätt så rejält i vad de gör i slutändan.
En del företag kopplar inlänkar till kunden och en del fixar metatagar och en del fixar relevansen på siten, och en del säkerställer att den är läsbar för sökmotorernas programvaror, och en del jobbar med att hjälpa kunden med att göra hemsidan så kundvänlig/lättnavigerad så att den levererar/upplevs så bra som möjligt av besökarna.
Att alla dessa länkar i en kedja bidrar ju till framgång för slutkunden är ju ett faktum.
Nu till frågan till er
Tycker ni att man skall skapa definitioner för vad som ingår i SEO erbjudandet så att kunderna kan se vilka länkar i kedjan som ingår eller saknas i erbjudandet så att dels slutkunderna kan se vad det får och kanske vad som saknas, samt att de SEO företag som erbjuder mer länkar i kedjan lättare kan få kunderna att inse skillnaderna i SEO erbjudandena ?
Och om tycker så, har ni förslag på hur en sådan definition skulle kunna se ut/vara på ett enkelt vis så att man lättare sedan kan utbilda marknaden ?
Att FinnMera har starka åsikter i detta är klart men det kan ju vara som så att det är vi som får ändra på oss och våra åsikter om det i denna tråd kommer fram bidrag som säger annat.
Skriv gärna att ni jobbar som konsulter/SEO om ni gör ett inlägg för formens skull så att vi alla vet det i debatten.
Allas åsikter är välkomna och jag tackar på förhand för era insatser och har vi tur så växer det här fram många liknande åsikter som kan bli en agenda för vad slutkunderna tycker som vi i gruppen/grupperna får följa då det ju är det grupperna skall vara till för.
|