Visa ett inlägg
Oläst 2008-11-13, 23:44 #42
fabians avatar
fabian fabian är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 2 162
fabian fabian är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
fabians avatar
 
Reg.datum: Jul 2004
Inlägg: 2 162
Sajten inte såld ännu.

Anledningen att vi ville sälja var som sagt att vi alla gör annat. Sedan jag uppdaterade tråden sist har vi kommit igång med några bra annons-samarbeten som gör att intäkter mm. har ökat, ni som är seriöst intresserade är välkmna att höra av sig.

En annan sak vi ville täcka genom en försäljning av anstalten var fasta kostnader som vi haft i form av kontor, mm., kontoret är numera uppsagt och vi lämnar det i dagarna vilket även betyder att vi gjort oss av med alla kostnader och inte längre har något behov av att generera några större summor pengar.

Anledningen att vi bollat med priset är att vi tidigare haft bud och (vad vi trodde var) seriösa köpare. Första vevean rann ut i sanden av flera anledningar, andra gången vi skulle sälja så sålde vi det på avbetalning till ett företag som nästan gick i konkurs och därför inte kunde betala sina räkningar vilket ledde till att vi blev stående med alla annonsplatser uppbokade av köparen men inga intäkter alls. Nu tredje gången har ingen hitills haft 250 000 kronor över vilket är priset vi begärt.

En annan nyhet sedan sist jag skrev är också att vi lämnat över den dagliga driften av sajten till en av våra administratörer. Nu är altså arbetstiden obefintlig och tack vara anonssamarbeten har intäkterna ökat.

Vi har ingen stress för en försäljning, men om någon har ekonomi och intresse så är vi öppna för förslag.

Hikaru2: På vilket sätt är det inte alls seriöst menar du? Hur menar du att det är skumt?
fabian är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat