Visa ett inlägg
Oläst 2008-11-13, 23:19 #9
rille77s avatar
rille77 rille77 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 213
rille77 rille77 är inte uppkopplad
Medlem
rille77s avatar
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 213
Här nedan kommer en liten redogörelse för min upplevelse efter mitt första besök på sidan, hoppas att min upplevelse kan ge dig tips på hur den kan förbättras.

Fundera även på om fler besökare får samma upplevelse, den enda anledningen till att jag stod ut sålänge så att jag äntligen fick fram den guide jag ville se var att jag verkligen vill gå igenom sidan och ge den en chans, i vanliga fall så hade jag använt krysset ganska tidigt.

När jag har tagit sig förbi laddningstider så möts jag av en knapp om att fortsätta, när jag klickar på att komma till guiderna vill jag komma till guiderna inte nåt annat.
Helskärmsläget otroligt irriterande även om det går att välja bort så är inte det det första man tänker på att göra när man besöker sidan, jag såg inte valet förrens på andra försöket. En mindre "internet kunnig" person fattar nog knappt varför han blir utsparkad när han trycker på esc.
Nu så har man äntligen kommit in på sidan och möts av en "utforskare", det har man ju sett tidigare så det vet man ju hur en sån funkar, klickar på programmering då det ligger mig varmt om hjärtat.
Ingenting händer, klickar igen, samma visa, dubbelklickar i ren frustration, fortfarande samma visa.
Då ser jag en liten pil till vänster om mappen, klickar på den, jippi jag får fram en trädstruktur.
Öppnar upp grenarna på trädet ner tills jag hittar guiderna, efter 4 klick på pilarna får jag äntligen fram guiderna.
Variabler i C++ verkar intressant, klickar på den, inget verkar hända, suck samma sak igen, klickar på "pappret" istället, det var ju så det var med trädstrukturen.
Fortfarande verkar inget hända, ska precis klicka på krysset efter ett par svordomar om en "jävla skitsida där inget funkar" när ögonen faller ner lite och ser att det har hänt nåt längst ner på sidan som man knappt uppfattar.
Scrollar ner och hittar äntligen min guide ihop med lite knappar.
Undrar vad "alternativ" innebär och klickar på den.
DET BLIR SVART!!!
Klickar på det svart, inget händer, scrollar irriterat. Hoppsan högst upp på sidan hade det dykt upp nån ruta med lite olika alternativ, man kan välja skal på spelaren, det var ju iaf lite häftigt.
Klickar på "Återvänd till läxa", det svarta försvinner.
Scrollar återigen ner och klickar på spela upp för nu vill jag verkligen se min guide, det är bara halva bilden som syns på skärmen, scrollar upp igen och väntar tålmodigt på att den lilla reklamsnutten ska ta slut.

JIPPI, jag får se den guide som jag vill!!!!

För att återgå till din fråga så funderar man ju på vad det är du vill bli indexerad på.
När man tittar på din källkod så är det inte mycket till title, description, header taggar etc som finns med i din html kod.
Nu så kan ju iof Google indexera flash filer och hur dom ser ut har vi ju inte en aning om.
Ett bra SEO tips att börja läsa är HTML för SEO
Sen så är det alltid bra att sprida ordet om din sida, ju fler ställen du syns på ju bättre. Då menar jag inte att du ska skapa en massa spamlänkar på diverse bloggar utan att du ska försöka synas på såna sidor som tilltalar din målgupp.
rille77 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat