Visa ett inlägg
Oläst 2008-11-11, 20:46 #16
studiox studiox är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
studiox studiox är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
[/QUOTE]
Http är ju bästa valet, dock så säger det ju inte det om mail/mysql funkar.
Dock inte vanligt att man prioriterar ner ICMP generelt utan mer för att skydda, dock så kör man alltid CoPP (Control Plane Policing) i Cisco core eller liknande för att skydda att man inte kan sänka routrarna för paket som software switchas.
Problemet med ICMP är att man inte vet om det prioriteras ner, linan går full eller störningar. Eller helt enkelt kanske bara droppas ICMP.
Visst kan man köra IP SLA / RTR för ha koll på sitt egna nät, men mäta externt får man aldrig vettiga resultat man kan lita på.

Men kör http, är enda som är viktigt för kunderna. Kunderna skiter i om dom får konstiga latency på ICMP bara http är uppe och övrigt.
[/QUOTE]

Självklart inte, men man måste ju sätta gränsen nånstans. Vi skulle ju kunna skicka ett mail en gång i dygnet också för att så hur MTA'erna fungera.

Det är ganska många som väljer att sätta ICMP på lägre prio, det är min erfarenhet iaf. av bland annat British Telecom, Telenor, TDC mfl.
Jag tycker iaf. att det är en stor skillnad på dom som bygger sina core nät idag med L3 switchar jämfört med hur det var för 10 år sen när allt var ATM/SDH och Cisco routrar. Det var sällan man fick problem med en traceroute med ICMP, medans idag händer det jämt där Telenor är rätt duktiga att helt enkelt skita i att svara på ICMP eller annat trafik.
studiox är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat