Citat:
Ursprungligen postat av studiox
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb
Någon gång kommer alla få en eller flera faser att dö, och är jobbigt om det är fas precis där den går till central UPS. Normalt har man inte batteritid för hinna göra något, men beror lite på hur man har byggt det om man kan ha en bypass direkt till generator eller liknande.
Enda lösningen är att A + B matning för att det inte ska hända någon gång. Och då inte A + B som IP-Only levererar
|
Det finns ju ganska många webbhotell som inte har separat ström. Sen kan man ju skilja på vad A och B ström betyder, är det bara en annan väg (route) till en elcentral så betyder det ju inte så mycket, inte så vanligt att man hugger av en EL-kabel INNE i datahallen.
Vi är jäkligt nöjda med Telecity, sedan 2004 när vi blev kunder där har vi inte haft ett ENDA avbrott. Dom har iofs. TVÅ ställverk från Fortum också i hallen, där hela rummet är EMP skyddat - ser ut som man går in i en av NASAs rymdkaplsar om man går in där, kan nästan känna hur håret reser sig av all spänning
|
För under ett år sedan så hade Telecity strömproblem med, rörde inte alla kunder men ändå en en hög. Dock om jag minns rätt så var det endast på A matningen så alla som använda sin B matning och dubbla PSU fick inga problem.
Men som jag skrev tidigare att någon gång kommer alltid en fas/matning dö av någon orsak. Men största orsak bör vara att du bränner säkringar på vissa faser.