Medlem
|
|
Reg.datum: Jul 2007
Inlägg: 134
|
|
Medlem
Reg.datum: Jul 2007
Inlägg: 134
|
Hej,
Jag ska inom några månader dra igång ett projekt där jag kommer behöva ett någorlunda kraftigt serverkluster. Syftet är att servera webbinnehåll, främst HTML och PHP med MySQL databas. Vad finns det för "färdiggjorda" klusterlösningar på marknaden, om det ens existerar? Servrarna bör helst köras i Debian.
Meningen är att jag ska kunna uppgradera och lägga till servrar utan nedtid. Mycket viktigt är även att kunna bygga på klustret utan att hela tiden behöva konfigurera servrar. Det jag tänkt mig är att man har en färdig configuration som passar alla servrar i klustret.
Hur gör man med IP adresser vid en sådan lösning? Helst skulle jag vilja ha en eller flera IP adresser per server, är det möjligt i ett kluster?
Skulle gärna höra era tankar/åsikter/erfarenheter osv. angående detta.
|