Citat:
Originally posted by hubbert@Oct 31 2008, 02:17
De enda som kommer vinna på enkronas-bolagen lär vara de företag som sysslar med kreditupplysningar.
En, av många anledningar, att starta ett AB är att slippa det personliga ansvaret om det inte går bra.
Till skillnad från en enskild firma eller ett HB kan ett AB köra mycket längre före ett personligt ansvar kan utkrävas. För de två första bolagsformerna kan personligt ansvar utkrävas från fordringsägare från första dagen.
Jag skulle vilja se den bank eller leverantör som vill ge krediter till ett företag där ägarna har stoppat in en krona i eget kapital och står utan risk om han/hon inte kan betala.
(Bankerna kommer göra det, men det tar ungefär 10 år till före de har glömt bort det som händer nu, de glömmer fort de där finansvalparna)
Det skall väl inte vara något problem med skatterna i Sverige. Vi har nu den mest företagsvänliga regeringen på årtionden. De säger det själv.
Så där kan det inte finnas något problem.
Eller levererar alliansen inte?
|
Du står inte utan ansvar i ABn, är AKt förbrukat så övergå ansvaret till styrelsen. Men jag tycker inte man ha samma benämning på 1 K bolag och 100 k bolag. Det måste finnas sätt och särskilja dem åt.
Samtidigt så skippa man revisor plikten för ABn, vilket också är dumt. Det är bra att det finns kontroll och insyn, det gör att man kan göra affärer med varandra.
Då bättre man ett speciell företagsform av småbolag, där man kan ha aktier , men man kan tydligt se t.ex på org nummret än det är ett litet AB.