Visa ett inlägg
Oläst 2008-10-27, 04:14 #39
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Enskild firma fungerar utmärkt till en viss gräns, men när man börjar få en större omsättning och ska fundera på massa anställda så är väl det ett naturligtsteg att gå till AB.

Men är betydligt mer fördelaktigt att skaffa sig ett AB när man väl växt till en viss omsättning, smidigare sätt att förvalta pengar då.

Men tror inte det är något större problem just nu att dom fortfarande är en EF.



Att bygga serverhall med plats för 5000 servrar säger ju inte så mycket, man kan hyra en billig lagerlokal och säga att man har plats för 50000 servrar. Sedan att det inte är möjligt få in så mycket el eller kyla är en annan sak.

Man kan ju bygga ut reservkraft, kyla till visst antal rack att börja med. Även att sådant bygge blir 10 gånger dyrare i slutändan och kommer leda till vissa problem.

Enda man kan börja fundera över är placeringen, precis som webcows mitt i skogen. Inte lika extrem placering som östersund då men.

Men det kan vara lite jobbigt för kunder med sådant avstånd. Men åt andra sidan så finns det väl inte lika många hallar för personer som bor i skogen (norrland).

Viktigaste är väl resultatet och det får man ju inte reda på förens allt är klart i drift.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat