Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 1 356
|
Nu känner jag inte till specifikt om denna konkurs men generellt kan man säga:
Både stora och små företag kan gå i konkurs
Ett open source projekt kan inte gå i konkurs, och kan inte bli uppköpt av någon annan.
Att bygga öppen källkod kostar pengar, och ibland är det inte motiverat - i så fall skulle väl ALLA system vara öppen källkod.
När man köper stängd källkod av någon kan man etablera ett så kallat "escrow agreement" - Det betyder att företaget måste deponera källkoden till ett annat företag där du får tillgång till den om företaget går i konkurs. Mycket vanligt förfarande för dom som bygger skräddarsydda system och inte vill dela med sig av källkoden, har själv varit med i ett par fall där vi gjort så.
Även stora etablerade företag kan gå i konkurs, se Ericsson, dom var VÄLDIGT nära en konkurs, på riktigt.
Att ett företag går i konkurs, speciellt ett välrenoverat och etablerat sådant brukar inte betyda NÅGOT - utan det är rekonstruktionen och möjligheten att behålla kompentensen som betyder något. Hur många skulle vara oroliga om Apple, Microsoft, Wal-Mart, GM gick i konkurs?
|