Håller helt med er om att kunna visa att det faktiskt ger ökad försäljning, men då gäller det också att man har relevant statistik, vilket jag tyvärr inte hade i detta fall. Att säga "Förra kampanjen ökade kundens försäljning si och så mycket" tycker jag inte ger en rättvisande bild om det handlar om plats på en blogg om mode och föregående kund sålde kläder och kommande kund säljer motorsågar.
Jag vet inte, jag känner mig nog mest missnöjd över att inte kunna leverera statistik på unika visningar som de bad om. I dett fall handlade det om annonsplatser på bloggar och kundens produkter och målgruppen matchade varandra som kall öl och solsken. Bloggarna hade dessutom visat intresse att ha just denna annonsör och dess produkter. Känns nästan som om byrån de gick genom inte var riktigt insatt i frågan, utan bara stirrade sig blind på statistik.
Det blev visst en liten "gråta ut-tråd" det här

Men till min fråga - ska jag vid samma fråga nästa gång helt enkelt bara uppge unika besökar-antalet som antalet unika visningar?