Citat:
Originally posted by Finnmera@Oct 14 2008, 00:59
Men är det inte värt ett försök att han mailar till Coca Cola och säger att han reggade domänen bara för att testa att se om det gick för han hade en liten ide om innehållet men att han efter ha läst de kloka åsikterna på WN så har han kommit fram till att de kan få ta över den mot att de pyntar honom en eller ett par tusenlappar som ett slags arvode för omkostnaderna samt att han påkallade deras uppmärksamhet på att de inte själva har reggat denna och liknande ?
....
|
Varmärkesinehavaren tjänar mycket mer på att klämma åt sådana försök istället för att försöka göra upp i godo.
Allt Cocacola behöver är en stämningsansökan till montenegrinsk domstol där vår vän stäms för varumärkesintrång. Eftersom vår vän saknar juridisk kompetens på den nivå som behövs blir det dyrt och svårt för honom att försvara sig mot de inofficiella världsmästarna Cocacola. Om han till äventyrs anlitar en advokat får han troligen rådet att söka förlikning och ta sin del av kostnaderna snarast möjligt. Annars ligger det i farans riktning att han förlorar målet och får betala även Cocacolas rättegångskostnader och eventuellt skadestånd. Då blir det riktigt, riktigt dyrt. Visserligen kan han få behålla domänen men till ingen nytta.
Ett resolut ingripande från varumärkesinnehavaren gör att andra förhoppningsfulla hellre avstår än att utsätta sig för något liknande.