Snapback AB fortsätter att förbrylla!
Den 13 april 2008 ansökte jag om medlemsskap hos Snapback.se (alltså före denna tråds start) - jag bekräftade mailadressen och anmälde att jag
FRIVILLIGT ville sätta in 2000 SEK på mitt konto.
Strax efter fick jag ett
autogenererat mail som påstod sig bifoga en faktura som lyste med sin frånvaro, men med referens till en betalningslänk.
Detta var länken:
http://www.snapback.se/betala/visa_faktura...D94E19B5E90DE%7
Filen fanns alltså
inte på servern - snyggt!
Jag prövade då länken i lite olika browsers men med samma resultat - den fanns inte och gick därmed inte att betala..
Hmm vad kan det bero på - jo låt oss titta om det är ett känt problem ?
- besöker då sidans
FAQ som lyser upp med sin tomhet, precis som
Domains Manager och
Post Snapback
Resultatet blev oavsett att jag tänkte "ouch - ett klart förbättringsbart system, känns inte aktuellt att gå vidare med.." och har sedan dess inte tänkt mer på det.
Sedan dess har diverse händelser gjort att jag än mer ifrågasatt Snapback AB - inte minst i denna tråd.
Och så
idag hittar jag med posten en
påminnelsefaktura (med trevlig "hotstämpel" om rättsliga åtgärder vid utebliven betalning) från Snapback
- alltså ett halvår efter tillfället då jag varken fått en orginalfaktura eller fungerande betalningslänk och för mitt "frivilliga belopp".
Specifikationen säger följande:
Beskrivning: Förskottsbetalning -
Antal:1 mån
(undrar ju då om jag kommer att få en sån här trevlig "påminnelse" varje månad..)
Sen blir jag även förbryllad över att det under Betalning i deras villkor står:
Citat:
|
Moms ingår EJ i alla priser, men fraktkostnad tillkommer i förekommande fall.
|
Får för mig att det inte stämmer eller är ett fatalt syftningsfel och är menat att betyda "moms tillkommer" eller "ex. moms" för i fakturapåminnelsen kan jag tydligt se att det handlar om 1600 ex. moms.
Jag vill ogärna ta i med hårda ord mot denna tjänst - men det känns ju onekligen som bondfångeri..