Citat:
Originally posted by Danniee@Sep 15 2008, 17:53
Bra ironi behöver inte förklaras. Och jag fattar fortfarande inte varför det skulle vara sååå hemskt jobbigt att ta bort länken, dvs dra sitt strå till ett bättre och mer medmänskligt samhälle istället för att hålla på att tjafsa om yttrandefrihet som om det handlade om FalunGong. Löjligt.
Det är märkligt att vuxna människor i det här landet inte vet bättre. Skrämmande också faktiskt.
|
För att det inte spelar någon roll. Materialet finns tillgängligt på massor av platser, (tyvärr) har TPB fått ta skott får nånting som inte är deras ansvar.
Givetvis kan de ta bort länken, men materialet kommer ändå att finnas tillgängligt på nätet och hos domstolen. Är inte problemet de *personer* som vill ladda ner skiten? (Med skiten menar jag för bildernas skull, jag är såklart medvetet om att alla förutdersökningar laddas ner av tusentals juridikintresserade som skärskådar dem.)