Citat:
Originally posted by Magnus_A@Sep 10 2008, 17:19
Du ska betala för de tjänster och produkter som du använt eller fått. Annars kan det vändas emot dig i en tvist. Betala de riktiga beloppen till dem och redovisa noga i följebrev och liknande vad du anser vara rätt. Sen kan du i lugn och ro bestrida resten av kraven som dräller in.
|
Jag instämmer i det mesta Magnus skriver här.
Jag kan dock tillägga att om det är hart när omöjligt att utreda hur mycket du är skyldig att betala så kan du använda det som ett helt legitim anledning i sig att bestrida fakturan, dvs att de inte:
- redovisat debiteringsunderlaget på ett korrekt sätt så att verifiering av riktigheten i fakturan kan fastställas eller utredas av dig som kund
Jag skulle nog kunna sträcka mig så långt att du kan bestrida hela fakturan av två orsaker:
- Att specifikationen är felaktig
- Att specifikationen är så otydligt eller ofullständigt redovisat att en korrekt beräkning eller verifikation av fakturan är omöjlig
Om du anger detta som skäl s borde du ha ryggen helt fri.
Var tydlig när du begär en korrekt och tydlig debiteringsspecifikation.