Visa ett inlägg
Oläst 2008-09-10, 12:09 #2
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Under förutsättning att du fått betalt eller inte btvivlar att du får betalt så är det mer en fråga om kundservice, Du ska inte gå skattemyndighetens ärenden, det är inte din sak att tolka in en begäran från kunden som ett sätt att smita från skatt.

I detta fall kan du enkelt skriva en kreditfaktura för den gamla fakturan och skriva ut en ny faktura med den nya mottagaren.

Det hela är mer en fråga om du vill hjälpa kunden eller inte.

Man kan självfallet tolka in att kompisens företag gör avdrag för moms och kostnad i sitt bolag och att din kund sedan gör en svartaffär med kompisen, men det är din intolkning och det är inte din uppgift i samhället att göra en sådan intolkning, den kan dessutom vara helt felaktig.

Det kan ju förhålla sig som så att kunden agerade obetänksamt vid första tillfället och att han fått rådet av sin kompis att begära ändringen så kompisen kan stå som köpare och sedan köper kunden sakerna av sig kompis, detta behöver inte vara ett skumt beteende utan det kan var aen direkt följd av att ditt företag inte kan leverera till utlänska adresser. Men du behöver inte bekumra dig för din roll i det hela.

Tänk utifrån kundens perspektiv hela tiden så blir det enklare, du som affärsman ska inte ha en massa onödiga moraliska begränsningar (självfallet måst edu vara moralisk gentemot din kund men inte tolka in allt för mycket i kundens beteende) utan fokusera på hur du kan få nöjda kunder.

Sen om du vill ha betalt för det extra arbete det innebr så är det upp till en förhandling med kunden.


Jag hade själv ett likande fall där jag var kunden och jag gick en kurs hos NFI-skolan (en 2 dagars Kycklingkurs för konsulter). Det var precis i skarven när jag skulle starta eget bolag 1999. Jag bokade kursen i min arbetsgivares namn och gick kursen, men sedan bestämde jag mig för att starta eget och då ville jag betala kursen ur mitt bolag och inte arbetsgivarens bolag (det kändes fel på något sätt), jag ringde NFI-skolan och frågade snällt omvi kunde få ändra beställare så det gick på mitt bolag i stället, men det var tvärt NEJ. Så fick jag en harang av anledningar varför NFI-skolan inte kunde ändra detta bla bla bla. Själv blev jag mäkta irriterad på NFI-skolan för deras byråkratiska inställning, och jag har aldrig mer gått någon kurs hos dem.

Problemet som de skapade för mg var att min arbetsgivare inte vill betala fakturan efersom jag slutat , men jag var beredd att betala den, men jag kan inte bara ta en faktura som är utställt till ett annat företag och betala den från mitt bolag, det är något som skattmasen INTE gillar.

Det blev en massa strul och spilldes en massa galla och ont blod innen det löste sig, men det smidigaste hade varit att NFI-skolan krediterat den gamla fakturan och skickat mig en ny så hade de fått betalt på stört, för det var en bra kurs.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat