Citat:
Posten har ett fullmaktsregister där det är inlagt vilka på ett företag som har rätt att hämta ut ett paket/Rek.
Men sedan om det är företagspaket som körs ut till företag så sker ju inte denna kontroll och då är det inte någon id-handling utan bara underskrift.
Källa: 8 år på posten
|
Det där låter intressant, kan man alltså kräva att dom ska göra denna koll innan dom lämnar ut paketet? I vårt fall har paketet lämnats ut till någon som inte har någon fullmakt (ens något med detta företag att göra). Detta var ett postpaket som lösts ut på ett servicecenter.
patrikweb
Förstår ditt resonemang, men det kan faktiskt vara så att innehållet är mer värt än PF-avgiften. Vi låter ibland (vid större belopp) kunderna betala in hälften eller en tredjedel i förskott och resten vid mottagandet (mot postförskott).