 |
Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
|
Stora hopp i serpsen och webbsidor som tillfälligt försvinner ser man ganska ofta numera. Det är en mängd olika filter som kan spela in.
Själv har jag även en teori om att Google med avsikt slumpar runt lite webbsidor planlöst i serpsen. Helt enkelt bara därför att de vill försvåra för seoáre som analyserar varje förändring. Den vanliga surfaren märker dock ingen större kvalitetsskillnad i serpsen när en webbsida tillfälligt försvinner, eftersom Google normalt har hundratals bra sidor att välja mellan för varje sökord.
Den erkända och etablerade teorin bland seoáre idag är dock att alla förändringar orsakas av filter som samtliga följer i förväg bestämda algoritmer (inge slumpfaktor alltså). Ett av dessa filter är det som end länkar till.
|