Visa ett inlägg
Oläst 2008-08-20, 12:52 #12
Anders Larssons avatar
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Anders Larssons avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Citat:
Originally posted by eg0master@Aug 19 2008, 22:53
Eller varför inte skriva en egen bokföringsorder? Jag tvivlar på att skatteverket vid en revision skulle slå ner på att det inte finns kvitto på 800 spänn för en namnändring när man hos bolagsverket kan se att namnet ändras... Tänk
Fast det går ju att jämföra med en massa andra saker, som skatteverket har synpunkter på. Tycker det är lite märkligt att staten själva inte kan följa de regler som finns för hur kvitton/fakturor ska se ut (och framförallt finnas).

Man kan ju inte komma till Skatteverket och säga, nä, men alla vet ju att en liter mjölk kostar 9 spänn, så jag struntade i kvittot.

Glöm inte heller att bokförningen ska sparas i 10 år, hur enkelt är det att "bevisa" att Bolagsverket tog just 800:- om 9 år och 11 månader vid en revision?
Anders Larsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat