Visa ett inlägg
Oläst 2008-08-20, 12:42 #9
Andreas Bards avatar
Andreas Bard Andreas Bard är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 243
Andreas Bard Andreas Bard är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
Andreas Bards avatar
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 243
Citat:
Ursprungligen postat av Gustav
Citat:
Ursprungligen postat av Andreas Bard
Affiliate-program med klickersättning godkänner oftast (om inte aldrig) inte webbplatser som ger sina medlemmar incitament för att klicka eller handla. Däremot de affiliate-porgram som har salesersättning så är det ju ett utmärkt system i de flesta fall.
Jag stänger av dessa sidor även om jag endast betalar för sale. Det går inte att kombinera reklam på den här typen av sidor tillsammans med Postförskott. Snorungarna beställer helt enkelt i påhittade namn för att få poäng.
Jag råder alla som har den här typen av sidor som affiliates att vara extremt uppmärksamma. Långt över 50 % av alla sales vi hade kom i retur eller ångrades strax efter köpet.
Det förstår jag absolut. Internationellt sätt, är det sedan flera år så att "incentive sites" sorteras ut redan i registreringsprocessen och endast annonsörer som tillåter dessa metoder är synliga för den affiliaten. Vilket är bra tycker jag.
Andreas Bard är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat