Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb
Citat:
Originally posted by -jonasb76@Aug 19 2008, 21:00
Citat:
Originally posted by -patrikweb@Aug 19 2008, 20:45
Citat:
Originally posted by -Xamda@Aug 19 2008, 19:33
Citat:
Originally posted by -patrikweb@Aug 19 2008, 17:26
Citat:
Ursprungligen postat av phattrance
skaffade ett konto hos clustered.net
fick dessa specc för 40pund / månad (inkl cpanel) dock är det en unmanaged VPS så jag får fixa updpateringar o sånt själv
1024MB RAM (guaranteed)
25GB RAID6
300GB bandwidth
|
Det tycker jag låter svindyrt, nu vet jag inte iofs vad cpanel licens kostar nu men. För det priset går ju få colo och nästan dedikerad server i Sverige för.
Man får hoppas att cpanel licensen var den dyra då
|
Tycker inte du alltid det om allt som är från en krona dyrare än dina tjänster och uppåt?
|
Nej men om en VPS utomlans kostar dyrare än colo/dedikerad server här i Sverige så är självklart att man tycker det låter dyrt.
|
Men Patrik. Hur räknar du?
Enligt www.valuta.se är 40 pund, 473:- SEK.
Var kan man få en server med 1GB ram, RAID6 och 300GB transfer för det?
Troligen är VPS:en mer redundant än en enkel supermicroserver också...
Om man vill ha colocation så måste man liksom köpa in en server också... Den är tyvärr inte gratis (om man inte hittar utrustning).
|
1GB ram är inget idag i kostnad, RAID6 behöver du knappast för ditt egna behov. 300GB transfer inget större kostnad där ens.
En begagnad server idag med 1GB ram behöver inte kosta alls mycket, en hyrd server kan du med få med 1GB ram med för bra pris.
Så räknar man att du ska ha ditt konto kanske minst ett år så har det blivit billigare med annat än VPS.
|
Men det är stor skillnad på att få RAID och inte få RAID.
Det går inte ens att få tag i en begagnad server med den specen och få det för samma pris som VPS:en. Visa mig en begagnad server (eller ny) med raid-kort till ett sådant pris.
Med VPS:en slipper dessutom fundera på om den begagande server går sönder eller inte och om det får att få tag på delar. Det är VPS-leverantören som fixar hårdvaran.