Vi får många frågor från kunder om varför vi behöver få in personnumret på våra kunder. Vi förklarar då att det är för att om de ska handla mot faktura så behövs det en kontroll. Då brukar allt vara OK.
Tror det är viktigt för dig att göra samma sak, förklara varför din kund ska skriva in sitt personnummer. Samtidigt ska du ha en kassa där kunden ANTINGEN skriver perssonummer och hämtar adressen ELLER skriver in den manuellt. Du behöver trots allt inte personnummer på kunder som inte handlar med faktura.
Kreditor tog fram sin snabbkassa för att öka avsluten och senast jag var i kontakt med dem hade den nya kassan fungerat mycket bra och fått upp avsluten. Du kan läsa mer på IDG:
http://internetworld.idg.se/2.1006/1.163837
ConnyWesth:
Om det har gått så långt som att någon bedragare vet kundens personnummer så har de troligtvis redan adressen också. Det är mycket bedrägerier med fakturor och de som håller på med detta har inga problem att få tag på varken personnummer eller adresser.