Visa ett inlägg
Oläst 2008-08-07, 17:05 #5
Helix Helix är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 2 829
Helix Helix är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 2 829
Citat:
Ursprungligen postat av Simonee
Citat:
Ursprungligen postat av Davve
1 dollar i timmen kan du få indiska kodare att jobba för så det kan du nog inte konkurrera med

Och hur duktig är personen som tar 1 dollar? De som har velat programmerar något i Indien och fått tag på någon duktig vet att dom inte kostar 1 dollar/timme
Och hur duktig är du för 200 kr? Nää, men allvarligt talat så finns det ett helt spektrum frpn kanske $1, men snarare vanligt med $5-15 och även de som arbetar för småpenga kan vara duktiga.

Det är som med dagsns forskning. Där det endast behövs dator, någom mjukvara och en smart person som har läst lite matte, programmering och har känsla för design finns det en stor arbetskraft som gör saker billigare och det behöver inte vara sämre jobb - oftast är det inte det.

Kom ihåg att prisnivån inte alltid återspeglar personens kompetens, utan väldigt ofta levnads- och kostandsnivån i landet personen befinner sig i.
Helix är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat