Visa ett inlägg
Oläst 2008-08-06, 12:14 #10
Oskar G Oskar G är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 659
Oskar G Oskar G är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 659
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth
Citat:
Originally posted by -Internet Sweden@Apr 14 2008, 13:38
Citat:
Originally posted by -design.se@Apr 14 2008, 13:13
Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden
Vårt förstatliga Apotek heter "Apoteket AB" i bestämd form och ordet "apotek" är ett generellt ord http://sv.wikipedia.org/wiki/Apotek och som jag ser det skulle domännamnet "apotekonline" mycket väl kunna bli en framtida söktjänst för just vilka olika apotek som finns online.
Så ordet absolut står inte på wiki? Får någon ens använda ordet absolut längre, fastän ordet bara är en del i absolut vodka? Om man hade skapat en site som heter absolutonline.se för att t ex visa alla systembolag i Sverige och deras sortiment, tror du inte att vin&sprit hade ringt på dörren då?

design.se - Du har givetvis en poäng i det du säger, men jag vill också påstå att just "abolut" är ett extremt undantag från den regeln. Som jag iofs ställer mig mycket frågande till. Men mycket riktigt har V&S tagit många strider för sitt globalt kända varumärke och även skyddsregistrerat en mycket lång rad domännamn i förebyggande syfte. Det är dessutom så att ordet "Absolut" är deras registrerade varumärke OCH att det är ett av de ur Svenskt perspektiv mest skyddade varumärkena - såväl nationellt som internationellt under "så gott som" alla varumärkesklasser (ca 40 av 45 möjliga).

Däremot vet vi inte idag hur pass Pernod Ricard (De nya ägarna av V&S) kommer att agera i frågan, men sannolikt är väl att de går på samma linje. Det återstår dock att se om dessa strider fortsätter och om jag själv får påhälsning för domäner som "absolutesweden" och "absoluteswedish" som innehåller deras varumärke i sin helhet. Men än så länge har ingen ringt på min dörrklocka (trots nybytta batterier).

Jag anser dock att "Apoteket AB" och "Apotekonline" snarare då ska jämföras med "Posten AB" och "postonline".

Jag hävdar att ordet absolut ensamt är ganska svagt som varumärke! varför då? jo för ordet "absolut" har varit ett vanligt ord i svenska språket i 100-tals år vad jag vet.

Det är mao "prior art". vadskulle det få för konsekvenser annars; jo jag skulle kunna regga precis vilket ord som helst i svenska akademiens ordbok, som exempelvis ordet "och", "som", "liksom" och sen skicka en faktura till alla som använder dessa ord, jag skulle blir stenrik på stört.... .-)
När du säger "regga" så antar jag att du menar registrera varumärke, för som InternetSweden redan har påpekat så är det stor skillnad på att äga ett varumärke och ett domännamn. Dessutom så tror jag att det måste vara ett registrerat varumärke, dvs skyddat, för att du som varumärkes ägare ska kunna stämma någon för intrång.

Sen att registrera "som", eller "att" som ett varumärke. Skulle inte tro det. Personligen tror jag inte att absolut skulle ha gått att registrera som ett varumärke om de hade kommit på idéen idag.

Jag har inte stenkoll på varumärken, någon som har det får gärna rätta mig.

Edit: Hur menar du föresten att Absolut skulle vara svagt som varumärke? Absolut är inte bara ett ord, utan just ett varumärke. Att det skulle vara svagt, kan du få äta upp: http://www.expressen.se/ekonomi/1.11...oper-vin-sprit

Edit2: Varför fungerar det inte att göra länkar med normal ankartext? <_<
Oskar G är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat