Citat:
Originally posted by Tomego@Sep 1 2004, 23:19
Hej medlemmar,
finns det någon som har erfarenhet eller vet var man kan få mer information om hur WIPO fungerar och dess Uniform Domain Name Dispute Resolution?
Har fått ett klagåmål emot mig från en part i Sverige som har tagit ett ärende till World Intellectual Property Organization (WIPO) i Schweiz.
Tyvärr kan jag inte berätta vilken domän det rör sig om eller vem som bestrider rättigheten till mitt namn då tvisten ännu inte är avgjord. Men hoppas göra det längre fram och att jag får behålla min domän då jag har handlat i god tro och utan avsikter att skada motparten.
Anyone?
|
Hej,
Om det är ett stort företag som för klagan mot dig är dina chanser nog relativt små. Dock måste det anklagande företaget uppfylla en rad kriterier, det räcker inte bara med bara varumärkesinnehav, syftet med UDRP är inte i första hand att skydda varumärkesinnehavare utan att hindra cyber-squatting. Om du har handlat i god tro bör det inte vara några problem (ond tro är dessutom mycket svårt att bevisa). UPRP är som en boxningsmatch i tre ronder (här ur den klagandes perspektiv):
rond 1: Äger du TM rättigheterna eller rättigheterna till ett mycket likt TM?
rond 2: finns det någon legitim anledningt för registreringen av domänen (t.ex. ditt namn)
rond 3: används domänen i ond tro? (om registreringen är äldre än TM, är det 100% klart att ingen ond tro föreligger)
Här ett exempel rörande AOL-USA.com
rond 1: Ja, mycket likt AOL.com
rond 2: nej, personen som registrerade domänen är en känd grabber
rond 3: ja, domänen lades dirket ut till försäljning hos Sedo
--> AOL borde vinna
Om någon hävdar att de har rätt till namnet är följande viktigt:
Är varumärket internationellt?
Om inte, är ond tro mycket svårt att bevisa
är varumärket äldre än domänen?
är det en generisk domän?
Om så är fallet, bör TM vara MYCKET välkänt och ond tro måste vara mycket tydligt.
Används domänen i ond tro?
Att lägga ut domänen till försäljning är inte en garanti, men om domänen används för konkurrerande verksamhet föreligger ond tro.
mer info:
http://www.icann.org/udrp/
http://www.wipo.int
http://www.nameprotect.com/cgi-bin/FREESearch.cgi
http://www.udrplaw.net
http://www.demys.net
http://www.domainstate.net
http://www.nolo.com
advokater under:
http://www.esquire.com
http://www.johnberryhill.com
http://www.marksmen.com
Det borde svara på din fråga!