Citat:
Originally posted by Worm@Sep 15 2004, 21:05
Jag ligger etta på sökordet "poker" med min sajt pokersidan.se på yahoo, msn, lycos, spray, overture, alltheweb och altavista om man söker på svenska. Detta är ju sjävlklart jättetrevligt men av någon anledning kan jag inte lyckas på google :angry:
Just nu innehar jag en 106:e plats och t.o.m. min registrering av sidan på sunet.se ligger långt långt före mig. Jag antar att google på något sätt straffat mig, men hur gör jag för att fixa det?
Ska jag ta bort lite text med ordet "poker" eller ska jag mejla dem och be om ursäkt för att jag utnyttjat deras system på fel sätt?
Det är just på ordet poker som jag är så långt ner, på andra ord ligger jag desto bättre till...
|
Jag har liknande problem "byta bostad" ligger jag jättelångt upp på altavista, men finns inte alls med med dessa ord på google, trots att orden förekommer flera gånger på sidan.
Verkar vara enklare sökoptimera för andra sökmotorer än google.