Jag var på pc-city och köpte en bärbar, ett trådlöst nätverkskort/pc-card och tillhörande router. Först hade jag tänkt att sälja paketet men nu vet jag inte - de där timmarna i kön var inte roliga - datorn har fått mycket stort personlig värde..

Det finns dock andra som säljer sina för 7000-7500 kr - kolla Blocket.se. Det såldes två olika modeller - Compaq och Toshiba. Alla Compaq-datorer såldes slut otroligt fort och Toshiban var ersättningsdatorn. Toshiban har en celeronprocessor men ska enligt någon ha bättre skärm och tangentbord (jag vet inte hur bra det stämmer).
Jag kan tänka mig att sälja mitt paket (2,8 ghz, 15", 256 MB, 40 GB, cd-rw/dvd, LAN/modem), inkl trådlöst nätverkskort och router för 8500 kr. Datorn är bara testkörd.