Medlem
|
|
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 160
|
|
Medlem
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 160
|
Exakt vad menar du med "fält" i det här sammanhanget? En rad i Excel?
Vet inte riktigt hur du menar med att göra det "statiskt"... är det 4000 poster/fält/rader så är det ju inget att rekommendera att göra det för hand så att säga.
Finns väl åtminstone två vägar för att göra något automatiserat. Antingen sparar du Excelfilen i något textformat, tabb- eller semikolonseparerat. Och så skriver du ett script/program i valfritt språk som läser filen rad för rad och gör det du vill - t.ex. sparar datan i en databas för senare användning, eller skapar en ny fil för varje rad.
Ett annat sätt är att i ditt script/program läsa direkt från originalexcelfilen och sedan göra på samma sätt. Jag vet att det går att läsa Excelfiler från ASP.NET, har ingen aning om hur det är med php.
|