OjOj! här var det allt livat.
Håller mig till huvud inlägget så får ni andra fortsätta eran livad diskusison.
Först och främst undvik "inline styles" (css i markupen), pga grund av som någon annan tidigare nämnt för "specificityn", tänk på dom som måste modifiera skiten! det är ett jävla helvete
Man strävar väl efter en väl utformat sida så optimal som möjligt att bara använda ID's då är inte optimalt. kan dra till med ett kod exempel också.
Då gäller det att sätta en "active" tab/meny länk, istället då för att behöva böka till det med att sätta en klass på enskilt element på enskild sida så är det väl lite smidigare att bara definera det i bodyn.
Blir ju ännu smidigare om man då kör med ett backend också som includerar tex din "header", dynamiskt och sköter sig självt.
.CSS
Kod:
/* defining active nav buttons in our body element */
body.about #about,
body.executive_team #executive_team,
body.partners #partners,
body.network_coverage #network_coverage,
body.product_and_services #product_and_services,
body.contact #contact{
background-position: 0 -42px;
}
.HTML
Kod:
<body id="index" class="about">
<ul id="mainNav">
<li><a id="about" href="sub-page.htm">Home</a></li>
<li><a id="executive_team" href="sub-page.htm">Location</a></li>
<li><a id="partners" href="sub-page.htm">Facilities</a></li>
<li><a id="network_coverage" href="sub-page.htm">Activities & Attractions</a></li>
<li><a id="product_and_services" href="sub-page.htm">Gallery</a></li>
<li><a id="contact" href="sub-page.htm">Gallery</a></li>
</ul>
Kan bli en smula mer kod, men är det värt det? användarvänlighet mot några bytes?

klart som fan det är.
Nu när du skriver en guide så tycker jag du ska inrikta dig i tankesättet bakom css istället alldeles för som så många andra uppmanar folk att definera allt som finns i markupen, som när man själv började(de var ett par år sen) vart man ju galen på "specificityn", så att där tycker jag du ska starta tillsammans med "decadent selectors".
CSS är inte avancerat bara det att folk har en tendens att göra det svårare genom att ta genvägar istället för att ha en fin och trevlig "markup" (så det inte blir nå påhopp, så menar jag ju att det går hand i hand^^).
Förlåt för alla engelska termer, är inte varje dag man diskuterar det på svenska.