Visa ett inlägg
Oläst 2008-06-25, 16:33 #19
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
Citat:
Originally posted by Gustav@Jun 25 2008, 15:11
Arbetslösheten har gått ner de senaste åren. Ska vi klandra Borg för den kommande lågkonjunkturen så får vi även ge honom credit för högkonjunkturen som varit. Vi får därför utgå ifrån att Klein egentligen anser att Borg är en hjälte då arbetslösheten har gått ner varje år sedan borgarna tog makten.

Finansministern och riksbanken har ett ansvar för landet ekonomi, man inte gjort skattesäkningar tillräckligt snabbt Det ligger på deras ansvar att jämna ut konjunkturerna. Men om enskilda företag i krisdrabbade branscher varslar 1200 personer så har det mycket lite med finansministern att göra. Jag utgår ifrån att Klein bara fjantar runt och att han själv är medveten om det själv.
Jag anser att Borg inte klara av stimulera Svensk ekonomi tillräckligt bra. Man har inte gjort skattesäkninngar i den utsträckning man lovade, utan kommit med löjliga löne avdrag på någon 1000:- / mån..

Att arbetslösheten har gott ner, bero nog mycket på att 2006 började högkonjenturen, allisen fick väl mycket kredit för vad andra hade gjort.

Klart att Volvos varsel kommer ge ringa på vatten, vänta till i höst. Det är bara vissa branscher som är känsligare än andra, visa regioner är känsligare än andra.
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat