Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 3 471
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 3 471
|
Det är svårt att svara på Vikarien, jag kör min openx-server på en server som är delad med rätt många siter. Kör roligaklipp.se, nyhetsportalen.se samt ett antal mindre siter på samma burk för www. Sedan så pratar de olika siterna mot lite olika databas-servrar.
I mars körde jag 4m+ openx-impressions av blandat slag (javascript, locale, xml-rpc innvocation). Maskinen är en p4a med 2gb ram. Utöver det körde jag ju då de vanliga sidvisningarna för ovan nämnda siter. Så det var kanske 6-8 miljoner php-visningar totalt på den servern (kör annonsvisningar för en amerikanskt hostad site också som hade rätt mycket trafik den månaden). Load ligger sällan över 1.0 på den maskinen.
Jag skulle inte påstå att det drar överdrivet mycket resurser. Det fina är ju att man kan lägga till annonsytor successivt och känna efter lite själv. Danielos här på forumet kan veta mer om detta..
|