Visa ett inlägg
Oläst 2008-06-22, 16:02 #17
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av emilv
För datainsamling rekommenderar jag att du håller dig till PHP då du har både smidiga reguljära uttryck och API:er för XML-tolkning. Möjligen kan Ruby eller Perl vara värt att lära sig i sammanhanget men ASP.NET känns som ett steg tillbaka.
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel.st
I ditt fall handlar det inte om så mycket information men generellt tycker inte jag att man ska lasta webbservern med jobb som ska/kan köras i bakgrunden. Den typen av jobb ska rulla på en applikations eller job server.
På Levonline kör vi kunders cronjob (och SSH) på andra maskiner än webbservrarna. Jag tvivlar på att det finns särskilt många delade webbhotell som tillåter SSH-inloggning till webbservermaskinerna.
Reguljära uttryck har ju inte direkt något med programmeringsspråket att göra..., XML-tolkning finns ju i både PHP, ASP(.NET) och t.o.m. Javascript. Kör på det språk som du känner dig bäst hemma i helt enkelt, något annat är bara onödigt om du nu inte vill lära dig ett nytt på vägen.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat