Visa ett inlägg
Oläst 2004-09-09, 15:10 #4
zorans avatar
zoran zoran är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 598
zoran zoran är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
zorans avatar
 
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 598
Citat:
Originally posted by grazzy@Sep 8 2004, 12:30
Har du rättigheter att använda mod_rewrite? Isof kan du enkelt göra ett hack som:
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^dindomän.com$
RewriteRule ^/$ index.php [L]


Den här regeln "borde" kolla din http_host (vilket jag antar är virtuella hosten ), och sedan om den matchar mot dindomän.com så körs en RewriteRule som byter ut / mot index.php

Det borde funka. Eventuellt så kan du ju leka med portarna också? Problemet verkar juh vara att den visar index.jsp och inte tvärtom.

Mycket mera info på: http://httpd.apache.org/docs/mod/mod_rewrite.html

Om det är så att du inte har tillgång till mod_rewrite, så borde problemet kunna lösas med att du kör en redirect i index.jsp ( hur man nu gör det.. ).



Citat:
Despite the tons of examples and docs, mod_rewrite is voodoo. Damned cool voodoo, but still voodoo. - Brian Moore.
En redirect görs enklast genom att skicka HTTP-header "Location: /index.php" . Lite googlande borde ge dig exakt hur inom 3 min. Det skickas en 302 till browsern och överheaden är inte så där speciellt stor (någon rad text).

Däremot tycker jag inte om det där med att du måste göra det för varje index.php. Är lite knöligt och onödigt. Det där med mod_rewrite var en bra idé tyckte jag.

/Zoran
zoran är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat