Hejsan
Kul att se de positiva omdömena i denna tråd till att börja med. Ska se om ni tycker att svaret är tillfredsställande.
Det viktigaste att börja med är följande: detta med email är inte obligatoriskt på något sätt. Detta har i efterhand från vår sida uppenbarligen inte kommunicerats tydligt nog, men tanken har varit att om man inte tycker detta är en bra ide som så kan man kontakta Jacob och se till att exkludera sin egen butik från denna funktion. Alltså om ni efter att ha läst mitt inlägg inte tycker att de är övertygande som anledning bakom detta, har ni all möjlighet att kontakta
[email protected] och meddela att ni vill exkluderas från mailutskicken.
Vidare till hur vi har resonerat. Vi har som ambition att varumärket Fakturera mig ska förknippas med trygghet, det ligger ju i det att man betalar i efterskott när man erhållit varan. Men utöver det jobbar vi på Kreditor även hårt med att bara duktiga och seriösa e-handlare ska få erbjuda faktura. Därför är vi hårda när vi tar in e-handlare och jobbar sedan även aktivt med att mäta e-handlare om vilka det framförs mycket klagomål till vår kundtjänst, samt gör stickprovskontroller på leveranser och dylikt. Detta kommer sig naturligt av vår verksamhet, men det är samtidigt en ambition med samma ledmotiv som allt annat vi gör, nämligen att öka den enskilde e-handlarens försäljning. Bristen på trygghet på det anonyma nätet är enligt våra undersökningar,
www.e-handelsbarometern.se, en av de största utmaningarna för näthandeln. Vi tror att Fakturera mig som garantistämpel på att detta är en seriös e-handlare, som ni alla här är, är starkt förknippat med den typen av kunder som betalar via faktura. MEN det fungerar bara om kunderna känner till Fakturera mig och vad det står för, genom att därmed skicka ut ett särskilt mail där man upplyser om detta och även möjligheterna att kontrollera om man betalt och hämta en fakturakopia på
www.faktureramig.se tror vi kommer bidra till en ökad kännedom om tryggheten i betalsättet och därmed en ökad handel för alla näthandlare, samt minskad administration för oss och er. Som ni vet tar vi betalt per transaktion och därför sitter vi i samma båt, ökad försäljning för er innebär ökad försäljning för oss så vi ser det som att vi alltid har samma gemensamma mål och vi försöker på alla sätt bidra till den försäljningen!
Avslutningsvis alltså, vi tror att detta är en bra ide som kommer leda till fler avslut och fler trygga konsumenter, men återigen det finns inget krav på att medverka utan det är frivilligt för varje enskild e-handlare. Vår uppfattning har dock varit efter informationsmailet att ytterst få hört av sig med frågor kring detta och vi tror de flesta kommer vara med.
Om ni har fler frågor eller tankar kring detta så skulle jag återigen vilja uppmana er att ta kontakt med oss eller mig personligen om ni så vill. Jag nås på 08-12012001, men ni kan givetvis även skriva här direkt på forumet! Dock är det inte alltid säkert att vi ser det.
Allt med vänlig hälsningar
/Sebastian Siemiatkowski
VD Kreditor