Citat:
Originally posted by pokerstjärna@May 22 2008, 05:25
Efter att jag hade anslutit mig till NIX så minskade telefonsamtalen från dessa oprofessionella telemarketing säljare rejält.
Jag har aldrig haft problem med telemarketingsäljare men när det ringde en apa från tele2 och skrek i luren (lät som han gick in i målbrottet) då hade jag lust att åka över till deras kontor (10min bort och söka upp fanskapet för han hade sådan irriterad röst, men jag drev han till vansinne istället och tackade ja till erbjudandet om ett abonemang och när han skulle börja spela in samtalet som en bekräftelse så avbröt jag honom och frågade några frågor kring abonemanget.
Så fortsatte vi i en halvtimme (hade absolut ingenting roligare att göra och jag var trött på alla dessa säljare). Sedan avsluta jag med att jag ej var intresserad. Han bad mig dra åt helvete och jag bad han gå och dö. <_<
Väldigt omoget från båda parter.
Hur som helst, är man inte intresserad och det ringer samma telemarketingsäljare om och om igen vid tider som 21.00 då ska man göra en polisanmälan mot företaget för ofredande.
- Ingen snack om saken.
Visst ska polisens resurser gå mycket till att hitta mördare, men mördas inte folk varje dag och när folk mördas så är det försent att stoppa, det är i stort omöjligt att stoppa ett mord som ingen vet om att det pågår. Så det var ett skit dåligt exempel.
Polisen jagar inte bara mördare utan håller på med ett dussinbrott (om du nu inte visste detta redan?).
|
När dom dessutom bara surfa runt på annonssidor och plocka telefonnummer . Desssutom ringer på mobilen.. Att dom ringer på den fasta telefonen är en sak. ( Jag har fax inkopplad på min .) , men när man ringer till folks mobil kl 21.00 på kvällen, då måste ändå måttet vara rågat.
Sedan är dags att börja uppfostra en del företagare vad som godtagbar marknadsförening... Jag abuser anmäler all oönskad reklam per e-post, jag har mailat utdelningsförtagen som dumpar en gratistidning i brevlåda, att dom kommer ha ett arbetesmiljöproblem på halsen om dom inte upphör snarast. ( Till saken är att man definera den här Mitt i Tidningen, som någon jävla samhällsinformation, och då anser dom att man kan tvinga folk att ta emot skiten. ) och det står tydliga instruktioner på min dörr, att jag varken vill ha samhällsinformation eller valsedlar på mig tvingat. ( När man väl rösta var 4:e år, så kan jag plocka valsedlar själv , om jag anser mig ha att tid och lust att rösta.)
Visst man tycker nog att jag är en bråkig jävel, men jag är så trött att de finns människor som anser att man kan bryta emot regler och moral bara för dom skall kunna få en utdelad tidning extra i statistiken eller folk som tro att just deras nyhetesbrev vill jag verkligen läsa.
Jag får tillräckligt med samhällsinformation till mig ändå, då jag surfa alla dom stora nyhetestidningar dagligen och det räcker för mig och jag läser minst 2 st gratistidningar när jag åker med tuben. Så jag tro att min dos av samhällsinformation är över socialstyrelsen godkända nivå, dock äter jag väl inte korrekt antal brödskivor som socialstyrelsen vill att man skall göra.