Citat:
Originally posted by Madde@May 10 2008, 01:26
Jag har det listat i ett mail det som skall in.....det är ju flera hundra rader med Namn på fåglar... det jag vill undika är o slippa kopiera en rad i taget o klistra in per rad i databasen utan kopiera allt o pasta in o allt hamnar på egen rad i databasen...gör jag insert måste jag ändå kopiera in allt en efter en..
|
Vad jag skulle göra är att fixa till perl-skript med ett regexp som plockar ut allt ur tabellen och sedan skapar en fil med alla INSERT; efter varandra.
För detta behöver man förstås se exakt hur textfilen i mejlet ser ut och hur databasen är uppbyggd. (Och dessutom ha någon aning om regexp:ar och valfritt skriptspråk...)
(Det här kanske inte hjälper dig direkt men det är ungefär så man brukar göra - det finns säkert någon som här som hjälper dig vidare.)