Visa ett inlägg
Oläst 2008-04-28, 13:36 #40
myapp myapp är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 449
myapp myapp är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 449
Citat:
Bortsett från att titta på marknaden, är det inte rimligt att titta på vad som är bra för samhället också? Jag har svårt att köpa att ett ännu mer segregerat samhälle är rätt väg att gå.
Men vad blir priset? Jag tror att alla förlorar på ett samhälle där det är krånligt och svårt att flytta. Man vågar inte lämna sitt första handkontrakt för än man hittat någon annan att byta med. Man reser från A till B när andra reser från B till A. Man vill inte byta jobb för man har ingenstans att bo.

Anders, är du för en reglering av bostadsrätter också? Ett max pris på bostadsrätter skulle med din logik göra att samhället blir ännu mindre segregerat och göra sverige till ett bättre land? Varför inte sätt att maxpris på bostadsrätter på 1 miljon oavsett storlek och läge.
myapp är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat