Visa ett inlägg
Oläst 2008-04-27, 16:36 #6
wizzos avatar
wizzo wizzo är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 424
wizzo wizzo är inte uppkopplad
Flitig postare
wizzos avatar
 
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 424
Jepp musik för nedladdning är mitt primära mål men det var bra att ni benade ut skillnaden mellan neddladning och fysiska CD skivor, visste inte det innan.

1.)
Är STIM och NCB ett gemensamt organ eller måsta man deala med dem var för sig innan man kommer i mål?
Kunde inte hitta så mycket info om NCB när jag sökte på google.

2.)
Så man kan säga att alla Svenska musikartister och utländska artister oftast måste gå via STIM ifall dem vill tjäna pengar i Sverige? Såvida dem inte sköter det själva.

3.)
Citat:
Ursprungligen postat av blixtsystems
Citat:
Ursprungligen postat av guran
Det är musikbolagen du ska vända dig till eller någon grossist i musik. Du köper skivor av dem och säljer vidare. Det har Stim inget med att göra.
Jag antog att det gällde nedladdningar, men cdon säljer ju även fysiska CD skivor och för det behöver man ingen licens.
Där har royaltys redan betalats av skivbolagen.
Låt oss säga att jag vill sälja låtar av Metallica för neddladdning på min hemsida.
http://en.wikipedia.org/wiki/Metallica
Vilka av dessa 5 musikbolag är relevant för mig att kontakta? Både jag och min hemsida är belägna i Sverige men det är väldigt sannolikt att jag kommer göra affärer över hela världen inkl. Japan?
Måste jag snacka med alla 5 innan jag kommer i mål?

Label(s)
  • Warner Bros.,
  • Elektra,
  • Vertigo,
  • Megaforce,
  • Sony (Japan)
wizzo är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat