Visa ett inlägg
Oläst 2008-04-23, 11:48 #22
fredrik-loopias avatar
fredrik-loopia fredrik-loopia är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jul 2007
Inlägg: 17
fredrik-loopia fredrik-loopia är inte uppkopplad
Nykomling
fredrik-loopias avatar
 
Reg.datum: Jul 2007
Inlägg: 17
Citat:
Ursprungligen postat av JonathanS
Citat:
Originally posted by -fredrik-loopia@Apr 23 2008, 08:33
Citat:
Ursprungligen postat av JonathanS
Vad definierar ett svenskt webbhotell? Ett flertal av dessa webbhotell, däribland One.com, Surftown och Loopia, är inte svenska.
Sist jag kollade så var Loopia AB ett svenskt aktiebolag.


:lol: Sist jag kollade så var Loopia AB till 100 % ägt av ett norskt börsbolag. Det är som att påstå att Microsoft eller Google är svenska företag bara för att de är registrerade i Sverige
Att vi har norska ägare har du givetvis helt rätt i. Du har också rätt i att det är en definitionsfråga vad som är svenskt. Att Loopia AB är registrerat i Sverige, har all sin verksamhet och personal i Sverige och har Sverige som marknad bör nog dock vara något som gör att vi kan klassas som ett svenskt webbhotell.

Fast å andra sidan spelar det kanske ingen roll vilket land ett bolag har sitt ursprung i, så länge de leverar en väl fungerande produkt till, i detta fall, den svenska marknaden?
fredrik-loopia är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat