Citat:
Ursprungligen postat av Mortekai
Citat:
Ursprungligen postat av martine
Hur får du typsnitten Helvetica (Apple) och Arial (MS) att se pixelexakt likadana ut i alla webbläsare - dessutom även med alla unix/linux-varianter och deras typsnitt? Hur får du en selectbox att se exakt likadan ut i Opera, Firefox, Explorer och Safari? (I formulär är det ju en extremt markant skillnad mellan IE och Firefox som knappast går att övervinna.)
Det finns ingen mening med att skapa designer som är på pixeln exakta - och det är som sagt heller inte meningen - målet bör vara att skapa designer som "tål" att text förstoras eller förminskas, typsnitt saknas, javaskript är avstängt, att formulär stämmer överens med webbläsarlogik eller operativsystemets övriga funktionalitet, osv. Sidan ska vara läsbar, översiktlig, snygg och logisk - men knappast exakt likadan - i alla webbläsare.
|
Precis som när du gör "fixar" för IE kan du göra CSS baserat på vilken webbläsare eller operativ system som besökaren använder, det är ett helvete och knappast något som jag kan rekommendera, men det går. Det finns knappast någon som sitter och lägger upp den typen av hantering om man inte är extremt fanatisk eftersom du får skapa väldigt många CSS mallar för olika kombinationer, men som sagt...det går.
Jag håller dock inte med om att det är acceptabelt att design ska se olika ut på olika plattformar, det går helt emot syftet med standarder och det är lite som att säga att den här tidningen/tavlan/boken ser lite olika ut beroende på kön, hudfärg eller tro...det SKA se lika ut i alla webbläsare.
Hur sidan designas ska inte påverka funktioner som hur text skalas eller hur sidan ser ut när det saknas javaskript eller installerade typsnitt hos besökaren utan det ska hanteras lika av alla webbläsare. Form ska aldrig ha någonting med funktionalitet att göra...den ska alltid finnas där och alltid fungera på samma sätt oavsett webbläsare eller hur fruktansvärt bra eller dålig designen är.
|
Jag skulle vilja säga att du har fel, av den enkla anledningen att du aldrig kan ha 100% kontroll över miljön där sidan visas, då hjälper det ju inte ens att validera sidan.
Jag kan ha förståelse för att man som konstnär/artist vill ha full kontroll över det man skapar, men inom rimliga gränser får man ju fråga sig om det tillför något för den som använder tjänsten, för en del är en klocka bara en klocka, då funkar en Omega replica lika bra, medans andra uppskattar "the real thing"....en av dom största hinder man kan sätta upp för sig själv ur affärssynpunkt är att applicera sina egna värderingar på sina potentiella kunder, istället för att faktiskt koncentrera sig på det som verkligen är viktigt, och som man verkligen kan göra något åt..