Visa ett inlägg
Oläst 2008-04-03, 12:14 #25
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
Citat:
Originally posted by Boye@Mar 28 2008, 23:03
Inom ett par månader ska jag lansera ett community som jag tror kommer att växa sig rätt stort inom Sverige med tiden. Just nu i början har jag bara ett lågrpris-webhotell hos one.com som jag är nöjd med hittills.

Men jag funderar på om det kan börja bli problem med neretider och slött när sidan börjar få mer trafik, hur mycket påverkar det? Var går gränsen ungefär innan jag bör byta, klarar t ex ett forum med 5000 medlemmar sig?

När jag byter upp mig, kanske jag väljer något dyrare alternativ som loopia eller liknande. Klarar dessa riktigt stora siter? Eller har de flesta stora siter egna serverar ståendes? Kanske det rent av är en ekonomiskt vinst att köpa hem egna serverar?
One.com kanske man inte skall lägga sidor som växer på, eftersom dom är kända för att fimpa hemsidor som dra mycket traffik.

Bästa är väl att hyra colo och allting på egen FreeBSD server.
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat