Visa ett inlägg
Oläst 2008-04-02, 19:41 #44
xpats avatar
xpat xpat är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 624
xpat xpat är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
xpats avatar
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 624
Citat:
Originally posted by fenrik@Apr 2 2008, 19:01
Ok....så prisjämförelsen kan alltså göras gentemot Adwords. Det kan jag tycka är både bra och dåligt. Adwords kan jag själv, lägga upp och administrera och får inom ganska kort tid klart för mig vad det kostar att ligga först dygnet runt. Men jag vill ju egentligen komma ifrån att betala per klick.
Tål att funderas på.
Nja, prisjämförelsen kan ju göras med Adwords eftersom den visar vad andra är beredda att betala för orden. Jag använder det för att få en uppfattning om värdet på ord, ett slags SEO-index kan man säga.

Sen tillkommer flera faktorer, hur konverterar målsiten, varför vill man ha trafiken osv.
Med tiden kan man själv börja göra värderingsberäkningar på ord.

Om man t.ex. har en e-butik så är det rätt enkelt att se vad ett sökord ger tillbaka i form av försäljning och vinst. Om man t.ex. säljer 10 böcker i månaden på sökmotortrafik som sökt på ordet böcker och gör en vinst på ungefär 10 kronor/bok så skulle ordet böcker vara värt 100 kronor/månad.
xpat är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat