Citat:
Originally posted by Dood@Mar 31 2008, 17:36
Du har rätt - medlemmarna markera själva om dess innehåll ska vara privat (för egen användning i applikationen eller att de själv väljer vilka de vill sprida länken till). Men allt som oftast är tanken att det ska vara publikt och nåbart via Google.
Min tanke var om det fanns något man skulle göra för att snabba på processen med Google när en medlem publicerat sin vy. Men du har säkert rätt att när de valt att använda innehållet via en hemsida/blogg etc så hittar Google den ändå till slut. Tiden det tar för Google att hantera innehållet är det relaterat till på hur stor site länken finns på? Dvs. går det snabbare att länken visas på aftonbladet än på en liten site?
Jag antar att det hur som helst att föredra att snygga till länkarna enligt:
www . siten ifråga . se / 123 / 456 / 789
än att ha
www . siten ifråga . se / index. php?medlemsid=123&id=456&vy=789 ?
|
Har de markerat innehållet som publikt så kan du ju kanske länka till sidorna själv i flashcontent diven åtminstone, men jag vet inte hur mycket det hjälper för att får sidan indexerad bättre eller snabbare då SEO inte är min starka sida.
Men jag tror du har rätt i att större sidor besöks oftare av googles spindel.
Google indexerar även om du kör varibel par, men att köra mod_rewrite på länkarna skall vara bättre för seo sägs det, och det ser om inte annat snyggare ut.
swfAddress kör med mod_rewrite har jag för mig.