Visa ett inlägg
Oläst 2008-03-27, 18:09 #2
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
Citat:
Originally posted by dannel77@Mar 27 2008, 16:46
Hej,

Driver en webshop sedan ca 8 månader tillbaka, har dom vanligaste betalalternativen idag, postförskott, förskottsbet., kort, internetbank, funderar på att lägga till även fakturering då ganska många kunder efterfrågat detta på sista tiden, har även fakturerat vissa myndigheter några gånger så långt.

Ni som säljer mot faktura för lite större belopp 1.000-10.000:- hur gör ni för att kontrollera kunderna innan leverans? Är det en vanlig kreditprövning som gäller eller är det ytterligare något? Funderade på fakturaköp via kreditor, men dom har väl en ganska låg gräns för maxbeloppet (tidigare var det 4000kr) och avgiften är ju också rätt hög 2,95%, läste också en del oroväckande recensioner om dem på Eniro.

Gör ni kreditprövningarna på egen hand eller anlitar ni något företag som sköter detta?

Vi säljer lite dyrare saker och det känns ju inte helt tryggt att skicka iväg prylar för 10.000:- eller mer utan att vara säker på att man får betalt..

//Daniel
Vi använder kreditor.

Men kreditor är svindyrt på höga belopp, men fördelen är att dom tar risken. Det man kan göra är att lägga ut fakturingen på någon inkassobolag. Men handlar det om krediter på över 10.000:- så behövs andra rutiner och andra verktyg för att bedöma riskerna med kunden.
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat