Mycket flitig postare
|
|
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 868
|
|
Mycket flitig postare
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 868
|
Jag tror man kan lösa alla dom problemen genom att ägarna här av WN helt enkelt anlitar ngn för att göra ett standardformulär med följande:
Domännamn: "Ngnsportdomän.se"
Inrikt. Land: (Internationell, Svenskt, Danskt..)
Ålder: 2 år
Trafik: Ex. 300 unika/mån 6000 unika/år osv..
Inkomster: Ex. Adsense, $30 i månaden
Startbud: Ex. 1500 kr
Premium: (Ja, Nej)
Värde baserat på: 2-bokstavs, Premium, OVT..
Säljarens förklaring till basering: "Domänen är i sportbranchen och har en lång framtid för sig. Har flertal inlänkar och samarbete med andra sportsajter blabla"
Auktion: Ja, Nej
BIN: 14.000:-
Slutdatum: Ex. 2008-03-29 18:30 eller 6 timmar efter det senaste budet.
FAIS: Ja, Nej (Förbehåller sig att inte sälja)
Övrigt:
Genom att skapa ett sådant här formulär kan vi helt enkelt få med all fakta, och det som inte fanns med i formuläret fyller man i övrigt. Då blir det inga onödiga kommentarer, eller ja, det blir mindre onödiga kommentarer.
Vi får också reda på varför säljaren satt ett reservationspris, och vad han/hon har baserat detta på. Går det inte ihop då med förklaringen, så är det ju lättare för moderatorerna att kommentera/ta bort/fråga vad hon/han tänkte på.
Vad tycker ni själva?
|